Az automatizált ipari folyamatok szinte elképzelhetetlenek frekvenciaváltók nélkül. Segítségükkel pontosan szabályozható a motor fordulatszáma és forgásiránya, így pedig a működési hatékonyság és az energiamegtakarítás terén is jelentős javulás érhető el. Ám ahogy minden technológia, a frekvenciaváltó alkalmazása is tartogat kihívásokat.
A méretezés kérdései
Az egyik legnagyobb kihívás a frekvenciaváltó megfelelő méretezése és kiválasztása a konkrét alkalmazáshoz. A cél az, hogy az optimális teljesítményt a lehető leggazdaságosabban biztosítsuk, és az alulméretezés az egyiket, a túlméretezés a másikat lehetetleníti el.
A tervezés során tehát részletes felmérést kell végezni a rendszer áramfelvételéről, a motorteljesítményről és fordulatszám-igényről, ezek ismeretében már pontosan meghatározhatók a szükséges frekvenciaváltó paraméterei. Általános szabályként a motor névleges teljesítményének 1,5-2-szeresére érdemes méretezni a frekvenciaváltót.
Telepítési problémák
A frekvenciaváltók telepítése és a rendszerekbe történő integrálása szintén tartogat kihívásokat. A komplex elektromos hálózati csatlakozások, valamint a vezérlési és kommunikációs illesztések mind komoly szaktudást igényelnek.
A szaktanácsadás talán plusz költségnek tűnhet, de feltétlenül érdemes bevonni a projektbe egy szakértőt. A szakszerű, gyártó által ajánlott megoldások biztonságossá teszik a beépítést, elég csak a helyes kábelezési távolságokra vagy az alkalmazási területnek és helyszíni sajátosságoknak megfelelő árnyékolási módszerekre gondolni.
Hatékonyság és energiafelhasználás
Bár a frekvenciaváltók használatának egyik legnagyobb előnye épp az energiahatékonyság javítása, mégis komoly kihívás lehet a veszteségek minimalizálása a motorban, a meghajtásban és magában a frekvenciaváltóban.
A felesleges energiafelhasználás elkerülése érdekében meg kell találni a leghatékonyabb szabályozási módszereket, de ez még önmagában nem elég. Legalább ilyen fontos kérdés az energia tárolása és visszatáplálása az egyes alkalmazásokban, nagyobb teljesítményű rendszereknél érdemes megfontolni a fékezési energia hálózatba való visszatáplálását.
A kezelhetőség problémái
A frekvenciaváltók beállítása és programozása nagy technikai tudást igényel, ugyanakkor fontos, hogy a napi használat egyszerű és felhasználóbarát legyen, hiszen ez az, ami támogatja a munkafolyamatok hatékonyságát.
Az állapotinformációk egyértelmű kijelzése és az intelligens hibaüzenetek hozzájárulnak ahhoz, hogy a felhasználók magabiztosan tudják kezelni a rendszert. Az adatelemzési funkciók szintén extrának számítanak, viszont lehetővé teszik az optimalizált működést. A leggyakoribb hibakódok gyors értelmezéséhez érdemes egy egyszerű hibaelhárítási útmutatót készíteni.
Üzemfolytonosság
Kulcsfontosságú, hogy a frekvenciaváltós rendszer folyamatosan működjön, elkerülve a váratlan meghibásodásokat és leállásokat. Ahogy arról már szó esett, lényeges, hogy
a rendszer minden elemét magas szakmai színvonalon tervezzük meg, de mi van még?
Amire ezen felül szükség van, az a meghatározott időközönként beiktatott megelőző karbantartás, ami segít azonosítani az esetleges problémákat még abban a fázisban, amikor azok egyszerűen, alacsonyabb költségek mellett orvosolhatók. A karbantartás során különös figyelmet érdemelnek a hűtőventilátorok és a DC-köri kondenzátorok.
Mindezek alapján jól látható tehát, hogy a frekvenciaváltók alkalmazása számos kihívással jár, de a fenti megoldások segítségével a legtöbb probléma kezelhetővé válik és maximalizálható a rendszer hatékonysága. Ha az Ön projektjében csak a legjobb eszközöknek van helye, ismerkedjen meg az általunk kínált frekvenciaváltókkal!